Έμεινε «ζωντανή» με Πινακά η ΑΕΛ!

Έμεινε «ζωντανή» με Πινακά η ΑΕΛ! 28/02/2021
ΑΕΛ

Ο Δημήτρης Πινακάς με ένα γκολ-αριστούργημα έδωσε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην ΑΕΛ κόντρα στον Παναιτωλικό με 1-0 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή.

​​​​Η ΑΕΛ μπήκε πολύ πιο δυνατά και με σκοπό να έχει την μπάλα στην κατοχή της και να απειλήσει την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα. Όμως στα πρώτα δέκα λεπτά δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο, με τον Παναιτωλικό μάλιστα να είναι αυτός που είχε μια υποψία ευκαιρίας με τον Αριγίμπι στο 9΄.

Στο 14′ η ΑΕΛ κατάφερε να βρει δίχτυα και μάλιστα με πολύ ωραίο γκολ του Ντουρμισάι, ο οποίος νίκησε στον αέρα την άμυνα του Παναιτωλικού και νίκησε τον Μελίσσα για το 1-0, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 21ο λεπτό ήταν η σειρά της ομάδας του Αγρινίου να απειλήσει όταν ο Ντάλσιο έκανε γύρισμα από τα δεξιά και ο Ταχάρ προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά δεν το έπιασε γεμάτα και ο Νάγκι μπλόκαρε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ  στο 37ο λεπτό. Ο Πινακάς έπιασε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή μετά από… κατά λάθος πάσα από κακό κοντρόλ του Ακούνια, ο Μελίσσας ήταν λίγο έξω από τη θέση του και δεν πρόλαβε να κάνει έγκαιρα τα πίσω βήματα και μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα για το 1-0 της ΑΕΛ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός ανέλαβε την κυκλοφορία της μπάλας και η ΑΕΛ είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, αφού είχε πάρει αυτό που ήθελε από το ματς. Οι Αγρινιώτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν μετά το πρώτο τέταρτο τους «βυσσινί», όμως κάτι που έκανε η Λάρισα στο 62′ με μια πολύ καλή αντεπίθεση. Συγκεκριμένα, ο Νικολιάς έκανε γύρισμα από τα δεξιά, αλλά ο Ακούνια που έκανε προβολή από τα όρια της μικρής περιοχής δεν πρόλαβε για ελάχιστα την μπάλα.

Στο επόμενο λεπτό και πάλι η ΑΕΛ με αντεπίθεση και σουτ του Νικολιά απείλησε, όμως η μπάλα κόντραρε στον Μπεν Χατίρα και πέρασε άουτ. Στο 71ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καρέλη να σουτάρει, όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Νάγκι. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ οπισθοχώρησε ακόμη περισσότερο, όμως ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να απειλήσει τον Νάγκι.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Γιακιμόφσκι, Μαξιμένκο, Ζίζιτς, Μπέρτος,  Νικολιάς (85′ Τρούγιτς), Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα (67′ Μιλοσάβλιεβιτς), Πινακάς, Ντουρμισάι, Ακούνια (87′ Στίφλερ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνα (80′ Τσιγγάρας), Τσότσαλιτς, Βάντερσον (80′ Ντουάρτε), Περέιρα (87′ Βέργος), Ταχάρ (67′ Μάζουρεκ), Εντιγκά,  Ντάλσιο (67′ Μεντόσα), Ντίας, Αριγίμπι, Καρέλης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr

• Εμφανίσεις: 21

LIVE: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 0-0

LIVE: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 0-0 28/02/2021
LIVE: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

14΄: Μακρινό σουτ του Μολό, σε ετοιμότητα ο Αθανασιάδης.

Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά στο ντέρμπι, χωρίς κάποια φάση.

5΄: Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ξεκίνησε το ματς.

Ένα μεγάλο ντέρμπι ξεκινάει σε λίγα λεπτά με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1.

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Νιάς, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό, Καμπετσής, Ιωαννίδης.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λάτσι, Λόπες, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα...

• Εμφανίσεις: 24

Πήραν από έναν βαθμό Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα...

Πήραν από έναν βαθμό Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα... 28/02/2021

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές, Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 0-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λαμία έπιασε στην 11η θέση της βαθμολογίας τον ΟΦΗ με 19 βαθμούς και ο ΠΑΣ Γιάννινα στην 9η θέση τον Απόλλωνα Σμύρνης με 25 βαθμούς.

Ο αγώνας:

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά να μην δημιουργούν κάποια σημαντική ευκαιρία. Είναι ενδεικτικό ότι η πρώτη, αλλά ακίνδυνη, τελική προσπάθεια στο ματς έγινε από τη Λαμία και τον Αραμπούλι στο 18ο λεπτό.

Μετά το 20' το παιχνίδι «ζεστάθηκε» και στο δίλεπτο 24-26' οι ομάδες απείλησαν από μια φορά. Πρώτα οι γηπεδούχοι, με τον Ορτέγκα Μαρτίνεθ κάνει μέσα από την περιοχή το σουτ που έφυγε πάνω από την εστία και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με κοντινή κεφαλιά του Κάργα που απέκρουσε σωτήρια ο Επασί. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας επενέβη ξανά στο 30' αποτρέπωντας με έγκυρη έξοδο τετ α τετ με τον Ελευθεριάδη.

Τα Γιάννινα είχαν στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λεπτου την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να διαφοροποιήσει το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η μορφή του ματς δεν άλλαξε καθόλου, αφού και πάλι δεν ερχόταν η μεγάλη φάση, με τους αντιπάλους να αλληλοεξουδετερώνονται.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία στο ματς ήρθε για λογαριασμό της Λαμίας στο 66', όταν ο Αραμπούλι δεν μπόρεσε εξ επαφής να σκοράρει, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, η Λαμία ήταν αυτή που προσπαθούσε περισσότερο να επιτεθεί, δίχως όμως αντίκρισμα. Ίσα-ίσα, την τελευταία ευκαιρία για γκολ την είχε ο ΠΑΣ στο 90'+1' με τον Επασί να βγαίνει εκτός περιοχής και να προλαβαίνει τον Μιλιντσιάνου, πριν αυτός βρεθεί μόνος απέναντί του.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, ΜαρτίνεΘ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς(89′ Πίτι), Καραμάνος, Ρόμανιτς(59′ Μπα, 72′ Γκαζαριάν), Αραμπούλι

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ(Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πέερσμαν, Καρτάλης, Κάστρο(77′ Λιάσος), Ντομίνγκεζ, Ελευθεριάδης(73′ Μπρένερ), Κρίζμαν(73′ Μιλιντσεάνου), Παμλίδης(90′ Παντελάκης)

• Εμφανίσεις: 22

Αυτό είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου στο ντέρμπι Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Αυτό είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου στο ντέρμπι Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 28/02/2021
Τσέλσι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ανάμεσα στην Τσέλσι και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες χωρίς γκολ.

• Εμφανίσεις: 25

«Απόδραση» από τη Λάρισα για τον ΠΑΟΚ στην παράταση!

«Απόδραση» από τη Λάρισα για τον ΠΑΟΚ στην παράταση! 28/02/2021
Λάρισα ΠΑΟΚ

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 11 ασίστ και σπουδαία ηγετική εμφάνιση, οδήγησε τον ΠΑΟΚ, στη νίκη με 91-88 επί της Λάρισας στην παράταση.

Με τον Ρας «καυτό» (3/4 τρίποντα, 11π.) η Λάρισα επέβαλλε στην αρχή το ρυθμό της (17-9), με τον ΠΑΟΚ να έχει σοβαρό πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου, με εύκολα λάθη στην επίθεση, να χάνει με 12 πόντους (26-14).

Η είσοδος του Τέρνερ και το ντεμπούτο του Κάρτερ, έδωσαν επιθετικές λύσεις στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ενώ το υψηλό επίπεδο δημιουργίας του Γκρίφιν (6 ασίστ), επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να μειώσει το σκορ (38-37). Οι γηπεδούχοι, έβρισκαν λύσεις με τα τρίποντα (10/18 στο πρώτο μέρος) και διατηρούσαν  το προβάδισμα στο σκορ (43-38).

Στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες, προσπάθησαν να πιέσουν με την άμυνα τους, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει λύσεις από τον Κάρτερ (17π.) και τη Λάρισα να έχει τις απαντήσεις, κυρίως με τον Σμιθ, αλλά και με τον Ουέσπαν στο τέλος (57-56). Στην τέταρτη περίοδο, ο Λοβ έβαλε πολύ σημαντικούς πόντους, όσο πλησίαζε το τέλος, αλλά η Λάρισα είχε τις απαντήσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Αμερικανός άσος του ΠΑΟΚ, αστόχησε στην τελευταία επίθεση και με το σκορ στο 78-78 το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τα δύο απίστευτα τρίποντα του Σμιθ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 86-80, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα τεράστιο τρίποντο του Γκρίφιν για το 86-85, με δικές του βολές, αλλά και καλάθι του Τέρνερ έτρεξε ένα σερί 0-9, για το 86-89. Με το σκορ στο 86-87 και 26 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι γηπεδούχοι, φώναξαν δικαιολογημένα για φάουλ του Γκρίφιν σε προσπάθεια τριών πόντων του Σμιθ, αλλά ο Σχινάς που ήταν μπροστά, δεν έδωσε κάτι... Ο Σμιθ έβαλε δύο βολές (88-89), ο Λοβ άλλες δύο (88-91) και με 6,5 δευτερόλεπτα, έκλεψε τη μπάλα από τον Παπαδάκη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91 (παρ.)