Serie A: Η Ρόμα «έκλεψε» την ισοπαλία από τη Νάπολι, νίκη για την Αταλάντα

Serie A: Η Ρόμα «έκλεψε» την ισοπαλία από τη Νάπολι, νίκη για την Αταλάντα 28/04/2024
Νάπολι-Ρόμα

Η Νάπολι ήταν καλύτερη αλλά η Ρόμα με γκολ του Έιμπραχαμ στο τέλος  πήρε την ισοπαλία (2-2) και πάει φουλ για το νέο Champions League.

Η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτζόνα μπήκε δυνατά στο γήπεδο και πήρε από νωρίς τα ηνία. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, με κοινό χαρακτηριστικό την αστοχία. Η Ρόμα ήταν αποσβολωμένη, δεν μπορούσε να επιτεθεί, αλλά στάθηκε τυχερή που κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 59' άρχισε ο χορός των γκολ. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Πάουλο Ντιμπάλα, αλλά πέντε λεπτά αργότερα δικαιώθηκαν οι κόποι των "παρτενοπέι", με τον Ματίας Ολιβέιρα να δέχεται πίσω το δώρο της Τύχης για το 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και συνέχισαν να σφυροκοπούν την εστία του Μίλε Σβίλαρ, μέχρι να δικαιωθούν στο 84'.

Ήταν η σειρά τους να κερδίσουν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Βίκτορ Όσιμεν και έφτασε τα 14 γκολ στη σεζόν. Ο αγώνας είχε δρόμο ακόμα όμως, με τον Τάμι Έιμπραχαμ να έχει περάσει αλλαγή από το 69' και στο 88' να σκοράρει για πρώτρη φορά έπειτα από έναν χρόνο παρά μία ημέρα, αφήνοντας πίσω του τον σοβαρό τραυματισμό του.

Σε άλλο ματς η Αταλάντα υποδέχθηκε την Έμπολι και την υπέταξε με 2-0, με συνέπεια να πλησιάσει στους δύο βαθμούς τη Ρόμα και να επιστρέψει στην κούρσα του Champions League. Οι παίκτες του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μέσα σε δύο κομβικά χρονικά σημεία πέτυχαν τα γκολ που τους οδήγησαν στη νίκη.

Στο 42' ο Μάριο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχος και στο 51' ο Αντεμόλα Λούκμαν «κλείδωσε» τη νίκη για την Αταλάντα, που δεν πιέστηκε από τους Τοσκανούς, παρότι παραμένουν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr