“Άλμα” για Europa League η Σοσιεδάδ

“Άλμα” για Europa League η Σοσιεδάδ 04/05/2024
σοσιεδαδ

Την πρώτη της νίκη στο “Ανοέτα” μετά το 4-1 του 2016 κόντρα στην Λας Πάλμας σημείωσε το μεσημέρι το Μ. Σαββάτου η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε με 2-0 για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Για την Λας Πάλμας ήταν η 7η συνεχόμενη ήττα στην La Liga και δέκατο παιχνίδι στο πρωτάθλημα δίχως νίκη, ενώ η Σοσιεδάδ έφτασε τους 54 βαθμούς και είναι στο +7 από την Μπέτις που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Η Λας Πάλμας έμεινε στους 37 και δεν έχει εξασφαλίσει ακόμα μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να μην συμβεί κάτι τέτοιο.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς ήταν στο 16’ για τους φιλοξενούμενους, με τον Περόνε να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Ρεμίρο να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

H Σοσιεδάδ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μερίνο στο 23’, αλλά σηκώθηκε το σημαιάκι για off side και η φάση δεν συμπεριλήφθηκε στην στατιστική απεικόνιση του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 32’ από στατική φάση με τον Χάβι Γκαλάν να κάνει το παράλληλο γύρισμα, αλλά Ογιαρθάμπαλ και Μπέκερ δεν μπόρεσαν να βρουν τη μπάλα στην κίνηση για να την στείλουν στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μετά η Σοσιεδάδ άνοιξε το σκορ με τον Τουριέντες να βγάζει ωραία κάθετη για τον Μπέκερ στην δεξιά πλευρά, ο οποίος με γύρισμα στη μικρή περιοχή υποχρέωσε σε αυτογκόλ τον Σουάρεθ μετά την προσπάθεια του Άλβαρο Βαγές να απομακρύνει.

Στο 37’ το σουτ του Μερίνο από τα αριστερά πέρασε άουτ, ενώ στο 44’ η Λας Πάλμας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Παρκ να βγαίνει σε θέση βολής, αλλά ο Ρεμίρο έκανε σπουδαία επέμβαση κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

To ημίχρονο έκλεισε με δεύτερο γκολ για την Σοσιεδάδ, καθώς στο πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου ο Μπέκερ έπιασε τρομερό σουτ από δύσκολη γωνία νικώντας τον Βαγές για το 2-0. Διαχείριση δίχως τον παραμικρό κίνδυνο.

To δεύτερο μέρος άρχισε με ευκαιρία για την Σοσιεδάδ, καθώς στο 47′ ο Μπέκερ σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Άλβαρο Βαγές έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ νέο σουτ του Σουριναμέζου επιθετικού. Από την εκτέλεσή του η Σοσιεδάδ βρήκε τρίτο γκολ με τον Πατσέσκο να σκοράρει σε κενή εστία μετά το δοκάρι που είχε ο Αντρέ Σίλβα.

Το γκολ όμως δεν μέτρησε μετά από έλεγχο του VAR καθώς ο σκόρερ ήταν για κάποια εκατοστά σε θέση off side τη στιγμή που ο Πορτογάλος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

Στο 52′ τρομερή αντεπίθεση και ατομική ενέργεια του Σεράλντο Μπέκερ, ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βαγές. Επόμενη καλή στιγμή στο ματς στο 75′ με τον Οντριοθόλα να βγάζει ωραία σέντρα και ο Μπαρενετσέα που ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις:

Σοσιεδάδ: Άλεξ Ρεμίρο – Οντριοθόλα (79′ Ελουστούντο), Λε Νορμάντ, Πατσέκο, Χάβι Γκαλάν (79′ Αραμπούρου) – Τουριέντες – Μπέκερ (89′ Κούμπο), Μέντες (71′ Ζακαριάν), Μερίνο, Ογιαρθάμπαλ – Αντρέ Σίλβα (71′ Μπαρενετσέα).

Λας Πάλμας: Άλβαρο Βαγές – Σουάρεθ, Σαούλ Κοκό, Μαρμόλ (71′ Αραούχο), Σινκγκράβεν (58′ Καρδόνα) – Παρκ, Μολέιρο, Περόνε (58′ Μουνιόθ), Ροντρίγκεθ, Μπενίτο Ραμίρεθ – Μουνίρ Ελ Χαντάντι (58′ Σάντρο).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr